Triušininkystė

Kaip pradėti triušininkystę?

Tai atrodo nesudėtinga, kai nuo vaikystės auginu triušius ir turiu gal 20 metų patirtį. Pradėkime nuo narvo. Jei Jūsų tikslas veisti triušius, tuomet reikia, kad narvas būtų didesnis, pakankamai erdvus bei sandarus, su geru apšvietimu. Girdyklos turi būti nipelinės, kad triušiai visada turėtų švaraus ir kokybiško vandens, kurio negalės užteršti. Grūdų ar kombinuotų pašarų indas turi būti pritvirtintas, arba pakankamai sunkus, kad jo nevartytų ir nesugraužtų. Rekomenduojama, kad narvas būtų medinis. Durelių kampai bei visi narvo viduje esantys kampai turėtų būti skardinti – taip narvas bus ilgiau naudojamas bei nereikės jo keisti dėl sugraužimo. Narvo grindys turėtų būti parenkamos priklausomai nuo triušio veislės. Jei tai vidutinės veislės triušiai, juos galima laikyti ant tinklo, bet tik ne triušių pateles, kurios greitu metu turės triušiukų – šioms reikia tvirto pagrindo. Be to, ant tinklo laikomiems triušiams ant kojų gali atsirasti pūslės. Stambioms veislėms, tokioms kaip pvz. Belgijos milžinai, Prancūzijos avinai, Vokietijos dėmėtieji milžinai, reikalingas tvirtas pagrindas, bei turi būti sausai paklota šiaudų ar šieno.

Kiekvienas asmuo gali pasirinkti auginamo triušio veislę, auginimo būdą bei tai, ar triušis auginamas dėl grožio, ar dėl maisto. Triušiena yra sveika mėsa, rekomenduotina tiek vaikams, tiek suaugusiems, tiek ir sergantiems. Aš auginu 3 triušių veisles: Vokietijos dėmėtieji milžinai, Prancūzijos avinai, Didieji šviesiai sidabriniai ir Belgijos milžinų mišrūnai. Taip pat auginu ir kitus triušių mišrūnus. Mano ūkis yra smulkus, nėra pramoninis, tačiau, net ir laikant 20 triušių patelių, jos atveda apie 400 triušiukų, t.y. 3 vadas per metus.

Kalbant apie triušių kergimą, aš savo ūkyje stengiuosi triušių pateles kergti vienu metu. Triušių patelės triušiukus atveda po mėnesio, todėl kergiant jas vienu metu lengviau kontroliuoti vadą. Pavyzdžiui, jei viena triušių patelė atsiveda 12 triušiukų, o kita – 5, tuomet triušiukų skaičių sulyginu, t. y. švarius triušiukus perdedu į kitos triušių patelės guolį. Triušių patelės šiuos triušiukus priima kaip savus, jei šie būna perkelti be jokių kito guolio pūkų. Sulyginus triušiukų skaičių visa vada auga geriau, nes triušių patelės turi daugiau pieno juos išmaitinti.

Pastebėjus, kad triušių patelės atvedė triušiukus, reikia patikrinti guolį ir jį sutvarkyti, nes kartais triušiukai iškrenta iš jo, kartais gimsta negyvi. Tikrinti ir tvarkyti guolį reikia labai atsargiai, nesukeliant streso triušių patelėms.

Kergiamos neagresyvios, sveikos, gražų, lygų kailį turinčios triušių patelės. Ūkyje stengiuosi neveisti giminingų triušių, nes tokiu atveju vada gali būti silpna, galimi triušiukų apsigimimai.

Triušiai gali sirgti tam tikromis ligomis, apie jas rašo daugybė šaltinių, tačiau, jei narvai yra švarūs, triušiams duodamas kokybiškas pašaras, tų ligų galima išvengti. Triušiams pavojingiausi yra maras ir miksomatozė, taip pat reikia vengti kraujasiurbių vabalų. Šioms ligoms išvengti yra tam tikros vakcinos: maro vakcina galioja vienerius metus, miksomatozės – 6 mėnesius. Ūkyje triušius vakcinuoju gegužės mėnesį, prieš atsirandant uodams. Nors triušiai vakcinuoti, vis tiek stengiuosi uodų vengti, nes vakcina gali susilpnėti ir neapsaugoti. Triušiukus vakcinuoju 2 mėnesių amžiaus, neatjunkytus – tokiu būdu triušiukai patiria mažiau streso.

Triušiai nėra lepūs pašarams. Žiemos metu, siekiant, kad triušiai greičiau augtų, gautų daugiau vitaminų, be šieno papildomai galima duoti morkų, runkelių, grūdų (avižų, miežių ir kt.). Jei norima triušius veisti ir žiemos laikotarpiu, tuomet triušių patelėms, kurios ruošiasi turėtų triušiukų, reikia duoti kombinuotų pašarų. Vasaros laikotarpiu pakanka žolės, tačiau ji turi būti kokybiška. Po žiemos triušius reikia pripratinti prie žolės – duoti mažais kiekiais šalia įprasto pašaro. Reikia stebėti, kad žolė nepradėtų kaisti, pūti. Šerti tiek, kiek triušiai jos suėda. Vasaros metu kombinuotų pašarų triušiams duoti nereikia, kartais žolę galima pakeisti šienu.

Iš patirties galiu pasakyti, kad asmenims, norintiems pradėti auginti triušius dėl mėsos, nebūtina iš karto pirkti brangių grynaveislių triušių. Pradžioje galima auginti mišrūnus, ar vidutinio dydžio mėsinius triušius. Dėl dekoratyvinių triušių patarti negaliu, nes jų neauginu.

Norėdami sužinoti daugiau informacijos apie triušių auginimą galite kreiptis nurodytais kontaktais 🙂